Tillväxt i MalmöLundregionen och Företagslotsen för näringslivet i Malmö – Vi på Malmö Företagsgrupper vill säga stort tack för dagens möte till Sebastian Drott, Strateg och Projektledare för MalmöLundregionen och Martin Link, Projektledare för Företagslotsen informerade om deras arbete. Vi vill också säga stort tack till våra mötesdeltagare från våra företagsgrupper och medlemmar i Marknadsföreningen i Malmö, BID Sofielund och Möllevången också deltog på vårt möte.
Sebastian Drott berättade om MalmöLundregionens arbete de senaste två åren, ett projekt som har visionen att regionen ska ha Sveriges bästa näringslivsklimat 2035. Projektet är finansierat av Tillväxtverket och Europeiska regionalfonden och är ett samverkansprojekt mellan tolv kommuner i regionen samt Invest in Skåne.
Martin Link berättade om Företagslotsens arbete där de behandlar frågor från företagare som berör regler, tillstånd och företagande och guidar rätt till kontaktpersoner inom Malmö stad, aktörer och myndigheter kopplade till företagande och entreprenörsskap.
Vi öppnade också upp för diskussion på dagens ämnen i
form av en workshop, ett kreativt forum för att lyfta fram idéer från näringslivet som en reflektion till Sebastian och Martins presentationer. Detta kommer vi nu ta vidare med staden för att samarbeta och tillsammans förbättra kommunikationen mellan avdelningen för Omväld & Näringsliv, Företagslotsen och näringslivet och synliggöra deras arbete.
Dagens frågeställningar:
– På vilket sätt skulle ni vilja ta del av avdelningen för Omvärld & Näringslivs och MalmöLundregionens arbete gällande näringslivsutveckling? Vi vill ständigt förbättra näringslivsklimatet.
– Har ni önskemål/tips på hur Företagslotsen kan bli mer synlig/tillgänglig för näringslivet?
Hade du som medlem inte möjlighet att delta på dagens
möte? Skicka gärna dina svar på dagens frågeställningar
till Kajsa Lövgren, Koordinator, via mail: info@malmoforetagsgrupper.se.
Vänliga hälsningar från oss på Malmö Företagsgrupper!